Založ si blog

Ako sme si dokazovali, kto je silnejší…

Bitkou, ale nie na päste!! Zvíťazil ten, komu sa podarilo dostať súpera na lopatky.  Nebola potrebná veľká sila, skôr šikovnosť. Víťaz si užíval slávu, pokiaľ ho niekto iný neporazil. Nebola v tom žiadna nevraživosť, skôr išlo o detskú hru.

V staršom veku to také nevinné nebolo. Vytvárali sme skupiny-bandy, bojujúce proti sebe. A tam už nešlo o fazuľky. Bojiskom sa neraz stal potok tečúci cez obec. Jedna banda okupovala jeden breh a druhá zasa druhý. Bola to len otázka času, kedy dôjde k boju. Žiadne zbrane sme, našťastie, nemali, tak ich nahradili kamene. Najskôr menšie, no po chvíli aj väčšie. Pri jednej takej bitke ma trafili do hlavy a rodičia museli ísť so mnou do nemocnice, kde ma chirurgicky ošetrili. Dva stehy na hlave mi priniesli niekoľkodňovú slávu. Keď mi ich vybrali, pokračoval som v bojoch ďalej.

Časom sme si začali stavať bunkre na maskovaných miestach. Nepriatelia ich napriek tomu vždy objavili a zničili. Nemohol som to tak nechať. Toľko vynaloženého úsilia a všetko vyšlo navnivoč. Doma som našiel odrezky dosiek, hrdzavé klince a kladivo. Do každej dosky som nabil pár klincov a odniesol k bunkru. Rozmiestnil ich dokola, zamaskoval trávou a čakal či pasca zaberie. Zabrala. Dvaja nepriatelia neprišli do školy, pretože mali prepichnuté nohy. Vďaka hrdzavým klincom sa im to dosť dlho hojilo. Ja som si opäť užíval pár dní slávy, no len pred zasvätenými. Chváliť  sa  pred ostatnými sa veľmi nedalo, inak by hrozil problém. Zranení chalani sa obávali následkov a pravdu nepovedali. Rodičom tvrdili, že sa im to stalo na smetisku.  

Pasca sa osvedčila a po nejakom čase ju použil kamarát. Za dedinou mali kus poľa, kde sa nadreli, aby si vypestovali trochu zeleniny. Keď prišiel zber, neboli sami, čo sa z úrody tešili. Jedného dňa ho to dožralo a nastavil osvedčené pasce. Zlodej, respektíve zlodejka sa chytila. Horšie, že sa sťažovala na MNV a prebehlo vyšetrovanie. Vraj nekradla, iba si cez ich záhradu chcela skrátiť cestu. Kamarát sa nepriznal a následky znášali rodičia. Žiadne veľké tresty však neprišli, nakoľko „zranená“ bola známa firma. Už predtým kradla aj iným a tí ju pri tom dokonca chytili.

Keďže sa bavíme o zraneniach, nedá mi nespomenúť jeden traumatizujúci zážitok z detstva. Starší pán pílil celý deň drevo na cirkulári a ja s kamarátmi sme ho pozorovali. Po obede sa zrejme prejavila únava a odrezal si prsty. Vydržali sme sa na neho pozerať, keďže spočiatku nekrvácal.  Zanedlho však zbledol a objavila sa krv.  Vtom dobehla vystrašená manželka. No namiesto pomoci musela odháňať  kačky. Tie sa totiž pustili do odrezaných prstov, ležiacich na zemi. Dlhú dobu som mal v pamäti omdlievajúceho muža a manželku, ktorá namiesto pomoci odháňala kačky. Navyše, pri predstave ma vždy ovládla úzkosť. Doteraz sa cirkuláru vyhýbam…

     V ďalšom príspevku opíšem, ako som nedosiahol „slávu“ ani na druhom stupni základnej školy.

     Na záver vtip:

     Čo má spoločné cirkulár s toaletným papierom?  Stačí chvíľková nepozornosť a prsty sú v riti…

Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?

16.04.2024

Veselé príbehy z VB – 2. kapitola „Stalo sa to cez službu, keď som ešte pracoval v nemocnici na chirurgii,“ začal príhodu Vojto. „Služba mala do večera bežný priebeh… čo-to som zjedol a ochutnal pohárik domácej slivovice od vďačného pacienta.“ Samo na neho neveriaco pozrel. „Dobréé… dal [...]

Veselé príbehy z VB. Malá kniha s veľkou dávkou humoru.

10.04.2024

Dovoľte mi, predstaviť moju prvú knihu Veselé príbehy z VB, ktorá je plná rôznych humorných príbehov, vtipov a dialógov. Síce je už v predpredaji, fyzicky bude na pultoch koncom apríla. Zatiaľ vám ponúknem niekoľko kapitol. Jeseň v roku 1989 Samuel Kráľ podišiel k vysokému a hrozivo vyzerajúcemu plotu z ostnatého drôtu. Zadíval [...]

Návrat z vojny (do reality) a hľadanie zamestnania snov…

04.04.2024

Veliteľ roty mal s nami starosti do posledného dňa. Týždeň pred naším odchodom sa v meste konalo vinobranie a veliteľ z obavy, že vyrobíme s kamarátom prúser a ostaneme mu na krku ďalší mesiac, dal nás slúžiť na bránu. Boli sme nahnevaní, pretože sme si už dlhšiu dobu robili chuť na burčiak. Večer som vymyslel plán… Kasárne sme [...]

tbilisi, gruzínsko, protest

V Tbilisi protestovalo vyše 20 000 ľudí proti zákonu o zahraničnom vplyve

17.04.2024 23:24

Poslanci vládnej strany Gruzínsky sen schválili návrh tohto sporného zákona v prvom čítaní.

Nemecko Rusko špionáž

Prokurátori v Nemecku obvinili bývalého zamestnanca tajnej služby zo špionáže pre Rusko

17.04.2024 23:09

Carsten Linke poprel obvinenia a povedal, že sa snažil naverbovať taktiež obvineného Arthura Ellera ako potencionálny zdroj.

beňa

V Kongu zadržali bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu

17.04.2024 21:24, aktualizované: 21:54

Slovenská polícia to neeviduje. Beňa bol odsúdený v roku 2021 na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov za korupciu a vynášanie informácií.

Andrej Plenkovič

V chorvátskych voľbách zvíťazila strana premiéra Plenkoviča, naznačil exit poll

17.04.2024 19:57

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia by mohla v 151-člennom parlamente podľa prieskumu obsadiť 58 mandátov.

tibi1966

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 9520x
Priemerná čítanosť článkov: 952x

Autor blogu

Kategórie