Založ si blog

Ako sme si dokazovali, kto je silnejší…

Bitkou, ale nie na päste!! Zvíťazil ten, komu sa podarilo dostať súpera na lopatky.  Nebola potrebná veľká sila, skôr šikovnosť. Víťaz si užíval slávu, pokiaľ ho niekto iný neporazil. Nebola v tom žiadna nevraživosť, skôr išlo o detskú hru.

V staršom veku to také nevinné nebolo. Vytvárali sme skupiny-bandy, bojujúce proti sebe. A tam už nešlo o fazuľky. Bojiskom sa neraz stal potok tečúci cez obec. Jedna banda okupovala jeden breh a druhá zasa druhý. Bola to len otázka času, kedy dôjde k boju. Žiadne zbrane sme, našťastie, nemali, tak ich nahradili kamene. Najskôr menšie, no po chvíli aj väčšie. Pri jednej takej bitke ma trafili do hlavy a rodičia museli ísť so mnou do nemocnice, kde ma chirurgicky ošetrili. Dva stehy na hlave mi priniesli niekoľkodňovú slávu. Keď mi ich vybrali, pokračoval som v bojoch ďalej.

Časom sme si začali stavať bunkre na maskovaných miestach. Nepriatelia ich napriek tomu vždy objavili a zničili. Nemohol som to tak nechať. Toľko vynaloženého úsilia a všetko vyšlo navnivoč. Doma som našiel odrezky dosiek, hrdzavé klince a kladivo. Do každej dosky som nabil pár klincov a odniesol k bunkru. Rozmiestnil ich dokola, zamaskoval trávou a čakal či pasca zaberie. Zabrala. Dvaja nepriatelia neprišli do školy, pretože mali prepichnuté nohy. Vďaka hrdzavým klincom sa im to dosť dlho hojilo. Ja som si opäť užíval pár dní slávy, no len pred zasvätenými. Chváliť  sa  pred ostatnými sa veľmi nedalo, inak by hrozil problém. Zranení chalani sa obávali následkov a pravdu nepovedali. Rodičom tvrdili, že sa im to stalo na smetisku.  

Pasca sa osvedčila a po nejakom čase ju použil kamarát. Za dedinou mali kus poľa, kde sa nadreli, aby si vypestovali trochu zeleniny. Keď prišiel zber, neboli sami, čo sa z úrody tešili. Jedného dňa ho to dožralo a nastavil osvedčené pasce. Zlodej, respektíve zlodejka sa chytila. Horšie, že sa sťažovala na MNV a prebehlo vyšetrovanie. Vraj nekradla, iba si cez ich záhradu chcela skrátiť cestu. Kamarát sa nepriznal a následky znášali rodičia. Žiadne veľké tresty však neprišli, nakoľko „zranená“ bola známa firma. Už predtým kradla aj iným a tí ju pri tom dokonca chytili.

Keďže sa bavíme o zraneniach, nedá mi nespomenúť jeden traumatizujúci zážitok z detstva. Starší pán pílil celý deň drevo na cirkulári a ja s kamarátmi sme ho pozorovali. Po obede sa zrejme prejavila únava a odrezal si prsty. Vydržali sme sa na neho pozerať, keďže spočiatku nekrvácal.  Zanedlho však zbledol a objavila sa krv.  Vtom dobehla vystrašená manželka. No namiesto pomoci musela odháňať  kačky. Tie sa totiž pustili do odrezaných prstov, ležiacich na zemi. Dlhú dobu som mal v pamäti omdlievajúceho muža a manželku, ktorá namiesto pomoci odháňala kačky. Navyše, pri predstave ma vždy ovládla úzkosť. Doteraz sa cirkuláru vyhýbam…

     V ďalšom príspevku opíšem, ako som nedosiahol „slávu“ ani na druhom stupni základnej školy.

     Na záver vtip:

     Čo má spoločné cirkulár s toaletným papierom?  Stačí chvíľková nepozornosť a prsty sú v riti…

Ako som (z frajeriny) kradol svoje auto.

20.05.2024

Po nežnej revolúcii prišli divoké deväťdesiate roky. Policajti stratili prirodzenú autoritu a ľudia ich prestali rešpektovať… Kľudne im nadávali, opľuli ich, či neraz aj fyzicky napadli. Navyše, nad čestného človeka sa zaradil „mafián“. Niektorí ľudia ich obdivovali, dokonca sa nimi túžili stať. Väčšina sa ich však bála a pri stretnutí sa dostala [...]

Samuel Kráľ bol po „krste“ dlhšiu dobu terčom posmeškov… Príhody však zažíval ďalej.

06.05.2024

Veselé príbehy z VB – 6.kapitola Zo spomienok na svoj krst, z ktorého puch cítil pekných pár dní, ho prebral telefón. „Večera je hotová… príď sa najesť!“ oznámil operačný. Jozef Kuchárek bol podľa Sama najlepší operačný dôstojník, pretože rád varil a cez službu sa postaral [...]

Samuel Kráľ si zaspomínal na jednu z prvých 24-hodinových služieb. Bola jeho krstom, preto mu navždy ostala v pamäti s udalosťami, ktoré nasledovali.

29.04.2024

Veselé príbehy z VB – 4. kapitola Samo prišiel do práce vyspatý, pozdravil kolegov a zapojil sa do debaty. Na tému demonštrácií a zhromaždení si vôbec nespomenuli. Na porade im ju náčelník pripomenul… Dostal to od súdruha Hlúbika príkazom. Zopakoval jeho slová, ktoré príslušníkom vošli jedným uchom dnu [...]

gaza

Vojna v Gaze pravdepodobne potrvá ďalších sedem mesiacov, povedal izraelský predstaviteľ

29.05.2024 17:50

Za cieľ operácie si Izrael podľa Hanegbiho stanovil zničenie vojenskej infraštruktúry Hamasu a jeho spojencov.

Marián Magát

Marián Magát obžalovaný z extrémizmu zostáva vo väzbe

29.05.2024 16:55

Špecializovaný trestný súd zamietol návrh obžalovaného na prepustenie z väzby.

na streche auta

VIDEO: Adeptka na Darwinovu cenu. Žena sa v Revúcej viezla na streche auta

29.05.2024 16:30

Polícia vyšetruje priestupok, ktorého sa dopustila 33-ročná žena z Revúcej.

šimečka

Šimečka vyzval Šutaja Eštoka, aby zodpovedal viaceré závažné otázky týkajúce sa atentátu

29.05.2024 16:25

Týkajú sa prípadného pochybenia bezpečnostných zložiek, úniku lekárskej správy premiéra či toho, kto bude niesť zodpovednosť.

tibi1966

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 14513x
Priemerná čítanosť článkov: 1037x

Autor blogu

Kategórie